Bir sihirbazlık gösterisinde el çabukluğu ve gözbağcılıkla harikalar gösterilir. Gösteri bittiğinde geriye bir şey kalmamıştır. Eğitim, her şey olup bittikten sonra elimizde kalan bilgi ve deneyimdir.
Rehberlik

Altınay Anadolu Lisesi rehberlik servisi, akademik başarının yanı sıra kişisel gelişim ve sosyal oluşum sürecini de içinde barındırmaktadır. Bu süreçte, gerekli olan bütün kaynaklar kullanılarak, her zaman bir adım öteye güler yüzle bakan bir nesil yetiştirmenin yolunda ilerlemektedir. Bu yolda maddi ve manevi bütün durumlar göz önüne alındığında öğrencinin her açıdan kendini daha güvende ve huzurlu hissetmesinin yöntemlerini sunmaktadır. Öğrencilerimiz, kendilerini geleceğe hazırlarken olumlu ve olumsuz her durumu değerlendirebilmeyi, dikkat içerisinde hayatına yön verebilmeyi öğrenmektedir.


Akademik bağlamdaki çalışmalar, her öğrenciye uyumlu hale getirilerek oluşturulan ders planlarının en uygulanabilir hali öğrenciye sunulmaktadır. Bunun haricinde, ders içi ve ders dışı problemlerini rahatça konuşabildikleri ortamlar yaratılır. Böylelikle geleceğe daha mutlu bakan bir neslin önü açılır.


Rehberlik servisi, çeşitli bireysel ve sosyal aktivitelerle öğrencinin kendini tanımasını sağlar. Aynı zamanda öğrencinin kendisini geliştirebileceği alanlar oluşturarak özgüvenlerini tazelenmektedir. Bütün bunlar yapılırken gerek rehberlik servisi gerek branş öğretmenlerimiz, öğrencilerde görülen olumlu davranışları ödüllendirir, onları takdir eder. Bu durumun devamlılığını sağlama çabası içerisinde işbirliğinde bulunur. Bunların yanı sıra yapılan kişisel gelişim seminerleri ve meslek envanter çalışmaları öğrencilerin kendilerinde olanı ortaya koymalarına olanak sağlar. 


Günümüz eğitim sisteminin önemli bir ayağını oluşturan okul-veli işbirliğini güçlendirmeye ve sürdürmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Velilerimizin düzenli geribildirimlerle öğrencilerinin akademik ve sosyal gelişimini takip etmesi sağlanmaktadır.


Bütün bu akademik çerçevede;

*
9 ve 10. sınıf öğrencilerimizle okula uyum süreci, kendilerini ve lise ortamını tanımaları için pek çok etkinlik ve görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

* 11 ve 12. sınıflarımıza uygulanan Holland Envanteri, gelecekte okumak istediği mesleğin kendi dünyasıyla olan ilişkisini ortaya koymasına yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde yapılan otobiyografi yazıları kendilerine dışarıdan bir gözle bakarak hedeflerini yapılandırmalarına destek olmaktadır. YGS dönemine daha olumlu bir psikoloji ile bakmaları için üniversite gezileri düzenlenmektedir. Bu uygulamalar öğrencilerin başarı durumunun hep bir adım ilerlemesini sağlamaktadır.

20. yılımızı doldurduğumuz şu günlerde bütün bunların devamlılığını sağlayarak yenilikçi yapımızı korumaya gayret göstermekteyiz. Öğrencilerimiz bizim yarınımız ve bu yarının kıymetini bizler en iyi şekilde bilerek onları geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz.